19 lipca wzięliśmy udział w Seminarium „Działamy Razem” zorganizowanym przez naszą organizację partnerską Fundację Emic.

Była to niezwykła okazja do tego, aby przyjrzeć się działaniom, jakie realizowane są w naszym regionie na rzecz osób z doświadczeniem migracji.

W pomoc na rzecz osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa angażują się różnorodne grupy, mniej lub bardziej zorganizowane, które bogatsze w doświadczenie w zakresie udzielanego innym wsparcia stanowią cenny bank wiedzy i kompetencji.
Seminarium było więc szansą na podzielenie się w teorii i praktyce tą wiedzą, jak pomagać i wspierać osoby z doświadczeniem migracji w naszym regionie.

Podczas seminarium Mouta Barakat, psycholog, przedstawił referat „Psychologiczne aspekty pomagania”, czyli koncept pomocy psychospołecznej, jej efektywność i skuteczność. Ten element wsparcia osób z doświadczeniem uchodźctwa kontynuujemy od sierpnia w ramach programu Ashoka „Fundusz Tutaj!”.

Magdalena Jaranowska z Polskiej Akcji Humanitarnej, przedstawiła misję PAH Polska – programy wsparcia dla społeczności ukraińskiej na terenie Polski, były to m.in.:
PROGRAM TYMCZASOWEJ SZYBKIEJ POMOCY (TERA) DLA OSÓB, KTÓRE OPUŚCIŁY UKRAINĘ;
PAJACYK – POMOC PSYCHOSPOŁECZNA;

Joanna Kamińska, z TŁOK przedstawiła natomiast możliwości wspierania grup nieformalnych, początkujących stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z doświadczeniem migracji za pomocą programów:
INICJUJ Z FIO 3.0;
OWES TŁOK 2;

Marek Wiśniewski z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Toruniu zaprezentował możliwości finansowania Centrów Integracji Cudzoziemców w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 (działanie FEdKP 08.23) jako element wspierania integracji społeczno-gospodarczej osób z doświadczeniem migracji.

Ponadto, Viktoryia Zakirava i Margaryta Savchenko z Regionalnego Zespołu Migrantów i Migrantek oraz Anna Morgun z Fundacji TEREN podzieliły się swoim doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce oraz działaniami, które inicjują w swoich nowych lokalnych społecznościach.

Fundację Studio M6 reprezentowali:
Iryna Munasova, Specjalistka ds. pośrednictwa w projekcie „Społeczna Agencja Pośrednictwa – usługa użyteczna społecznie„.
Kacper Śliwiński, Psycholog, HR konsultant i koordynator projektu „Społeczna Agencja Pośrednictwa – punkt informacyjny”;
Mariusz Godlejewski , Dyrektor Biura Projektów, koordynator projektu „Społeczna Agencja Pośrednictwa – usługa użyteczna społecznie„.

Prezentacja-Semianrium-calosc-

Relacja TV Toruń z seminarium:
https://tvtorun.pl/31673/profesjonalna-pomoc