
Zarejestruj się dziś by otrzymać informację o kolejnej rekrutacji do programu.
Organizacje pozarządowe (NGO) posiadają unikalną wiedzę i doświadczenie pracy z i dla lokalnych społeczności. Są niejednokrotnie pierwszymi podmiotami, które skutecznie reagują na sytuacje kryzysowe lub te wymagające solidarności i pracy społecznej. To z lokalnymi NGOs władze samorządowe konsultują swoje strategie i programy działania dla społeczności. Jest to szczególnie ważne w kontekście tworzenia przejrzystych przepisów prawa na poziomie lokalnym i regionalnym. Z drugiej strony rzeczywistość w NGO często koncentruje się na poszukiwaniu funduszy i bieżącym administrowaniu co w konsekwencji utrudnia planowanie długofalowych działań. Tym samym, udział organizacji w życiu publicznym nie jest tak znaczący jak mógłby być. Stąd naszym celem jest wyposażyć kadry organizacji pozarządowych w kompetencje biznesowe i wiedzę ekspercką, które pomogą funkcjonować NGO w nieprzewidywalnym otoczeniu.
Program Szkolimy NGO został opracowany na bazie naszych kilkunastoletnich doświadczeń zawodowych, w tym tych z tworzenia i zarządzania organizacją pozarządową i przedsiębiorstwem społecznym. Proponowany przez nas zestaw kompetencji pomoże organizacjom wzmocnić wizerunek profesjonalnego partnera dla JST, instytucji i innych NGOs.
Program szkolenia obejmie łącznie serię 100 warsztatów, podzielonych na trzy niezależne moduły. Łącznie przeprowadzimy cztery serie każdego z modułów. Takie ułożenie programu w połączeniu z hybrydowym modelem uczestniczenia w warsztatach pozwoli na uczestnictwo organizacjom z całego regionu Pomorza i Kujaw.
Warsztaty realizować będziemy w trzech niezależnych modułach tematycznych:



Moduł dedykowany jest osobom w różnych rolach menadżerskich w NGO oraz osobom myślącym o rozwoju w kierunku kompetencji menedżerskich i liderskich, chcącym poznać różnorodne techniki zarządzania, wpływu na motywację, budowania zespołu oraz budowania autorytetu.
Cele modułu:
Osoby uczestniczące:
- poznają kluczowe umiejętności liderskie
i menedżerskie; - przećwiczą umiejętności potrzebne do wykonywania zadań z zakresu organizacji
i zarządzania: planowanie, delegowanie, wpływ na motywację, monitorowania i ocena efektów, budowanie i rozwijanie zespołu, budowanie wizji, rozwiązywanie problemów; - poznają swoje mocne strony w roli osób liderskich;
- wymienią się doświadczeniami i poznają najlepsze praktyki w zakresie zarządzania organizacją pozarządową;
Program:
- Zarządzanie strategiczne i planowanie w NGO cz. 1. (analiza strategiczna, planowanie strategiczne, budżetowanie i wycena zasobów).
- Zarządzanie strategiczne i planowanie w NGO cz. 2. (strategiczne partnerstwa i budowanie współpracy, misja, wizja i wartości w organizacji).
- Przywództwo sytuacyjne – wprowadzenie.
- Przywództwo sytuacyjne w praktyce – studia przypadków.
- Budowanie partnerstw i współpracy.
Moduł dedykowany jest osobom (ale nie tylko) zarządzającym, kierującym projektami, osobom koordynującym pracę projektową, osobom delegowanym w przyszłości do zarządzania projektami, członkiniom i członkom zespołów projektowych, osobom odpowiedzialnym za komunikację działań organizacji, osobom, które chcą nabyć wiedzę dotycząca zarządzania projektami i/lub komunikacją działalności organizacji.
Cele modułu:
Osoby uczestniczące:
- poznają zasady definiowania zakresu projektu;
- dowiedzą się jak dobierać role w zespole projektowym;
- rozwiną umiejętności z zakresu planowania
i kontrolowania prac projektowych – tworzenie najważniejszych narzędzi fazy planowania; - zdobędą wiedzę z zakresu zarządzania komunikacją i zmianami;
- poznają zasady zarządzania ryzykiem;
- prawidłowe dokumentowanie pracy projektowej i finalizacja projektu;
Program:
- Public Relations w NGO.
- Zarządzanie Projektami – narzędzie Design Thinking.
- Zarządzanie projektami wg. założeń PMI.
- Komunikacja w mediach społecznościowych – wprowadzenie do komunikacji marketingowej.
- Komunikacja w Internecie – tworzenie treści (Canva, skład tekstu i podstawowe zasady redakcji, strona internetowa).
- Działania rzecznicze i partycypacja społeczna.
Moduł dedykowany jest osobom (ale nie tylko) zarządzającym, skarbnikom i skarbniczkom organizacji, członkom i członkinią organów wykonawczych i organów nadzoru w organizacjach, osobom zasiadającym w komisjach rewizyjnych, osobom zainteresowanym rozwojem w administracji organizacji pozarządowych.
Cele modułu:
Osoby uczestniczące:
- zdobędą informacje z zakresu rachunku zysków i strat oraz bilansowania organizacji;
- poznają zasady interpretacji i stosowania prawa związanego z administracją, finansami
i rachunkowością oraz sprawozdawczością; - dowiedzą się jak tworzyć budżety organizacyjne i budżety zadaniowe;
- nauczą się zarządzać majątkiem organizacji;
Program:
- Wszystko co musisz wiedzieć o rachunku zysków i strat.
- Zatrudnianie i Prawo Pracy.
- Cykl życia organizacji – administracja i amortyzacja zasobów oraz sprawozdawczość.
- Rewitalizacja – od koncepcji po inwestycje – studium przypadku.
W trakcie szkoleń i warsztatów będziemy pracować z uczestnikami i uczestniczkami na ich własnych przykładach. Pozwoli to na wymianę doświadczeń, a poprzez otwartą i szeroką rekrutację chcemy by spotkania te miały charakter ponadbranżowy, profilowany i praktyczny. Spotkania odbywać się będą w formule hybrydowej, tj. stacjonarnie w Toruniu oraz w formule zdalnej poprzez platformę Google Meets.
Na podstawie zbadanych i zdiagnozowanych problemów oraz rozwiązań wypracowanych na warsztatach liderzy i liderki będą mieli szansę na pilotażowe testowanie ich w swoich organizacjach. Dzięki powstaniu sieci podmiotów i co rocznych spotkań organizacje będą miały możliwość zacieśniać współpracę i kontynuować wymianę wiedzy oraz doświadczeń w sformalizowany sposób.
W 2023 r. GRUPA I i GRUPA II kontynuują szkolenia z 2022 r. w modułach: zarządzanie projektami i marketing, następnie administracja i księgowość.
Program Szkolimy NGO rozpoczęty został 20 września od organizacji
I otwartego spotkania sieciującego organizacje społeczne w województwie kujawsko-pomorskim.







Obejrzyj relację z paneli tematycznych poniżej. Program spotkania.
współpraca informacyjna:
Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
NOWE FIO na lata 2021-2030.
- Wartość zadania publicznego: 399 990 PLN
- Wartość dofinansowania: 399 990 PLN
- Czas realizacji projektu: 01.08.2022 – 31.07.2024 r.
Koordynator projektu: Mariusz Godlejewski, , tel. +48 786 020 704