Dyżur w SAP
Stalowe Anioły Nagrody - Fundacja Studio M6

Fundacja Studio M6

Fundacja Studio M6 powstała w 2017 roku z potrzeby kilku osób do ratowania perły architektonicznej Torunia, kompleksu pięciu średniowiecznych kamienic, przy ulicy Mostowej 6.

Toruński zespół staromiejski, wpisany w grudniu 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO stanowi jedną z głównych atrakcji miasta. Kamienice przy Mostowej 6 ze swoją bogatą historią, tą średniowieczną i tą współczesną, potrzebowały interwencji konserwatorskiej i opieki nad ich stanem. Zespół Fundacji podjął starania w celu rewitalizacji tej części miasta poprzez reintegrację lokalnej społeczności i angażowanie mieszkańców i mieszkanek Torunia w misję tworzenia inkluzywnego i inteligentnego miasta.

W pierwszym roku działalności Fundacji dzięki dotacji z Toruńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej powołano przedsiębiorstwo społeczne i utworzono pięć miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Tym samym powstał PERS – Przestrzeń Elementów Rzeczywistości Społecznej – kawiarnia społeczna. Celem utworzenia tego miejsca było przywrócenie funkcjonalności przestrzeni na Mostowej 6 oraz stworzenie bezpiecznego miejsca pracy, które wyznacza standardy. Jako przedsiębiorstwo społeczne, zysk wypracowany z działalności, Fundacja przeznacza na inwestycje w rozwój miejsca i potencjału ludzkiego. Dzięki takiemu podejściu już w 2020 roku Fundacja otrzymała swój pierwszy Certyfikat Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w kategoriach Sukces Rynkowy oraz Najlepszy Pracodawca. Certyfikaty przyznano ponownie w 2021 i 2022 roku.

Dziś Fundacja Studio M6 prowadzi projekty animacji społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tworzy kampanie i inicjuje debaty społeczne, działa na rzecz zrównoważonego rozwoju w duchu ekonomii cyrkularnej oraz animuje i reintegruje lokalną społeczność w celu kreowania liderów i liderek zmiany. Dziś Fundacja jest również organizacją szkolącą sektor NGO oraz agencją pośrednictwa pracy.

Nasza praca skoncentrowana jest na rozwiązaniach w nurcie integratywnym – systemowym, gdzie człowiek postrzegany jest jako część systemu, w którym funkcjonuje.

Dążymy do budowania społeczeństwa świadomie wykorzystującego swoje możliwości i potencjał endogeniczny miejsc.

Poznaj nasze działania

ikona-konsultacje-bialy

Projekty

Projekty aktywizacji społeczno zawodowej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Więcej
ikona-prawo-bialy

Nagrody i wyróżnienia

Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej, Stalowe Anioły 2020, Wyróżnienie Specjalne Marszałka

Wiecej
ikona-konferencje-czarny

Usługi

Sprawdź w jakich obszarach nasze przedsiębiorstwo społeczne świadczy usługi.

Więcej

Historia

Wszystko zaczęło się od współpracy z Gminą Miasto Toruń, kiedy to Małgorzata Janas oraz Krzysztof Wachowiak, fundatorzy fundacji, zostali zaproszeni do współtworzenia Rady przy Prezydencie Miasta Torunia do spraw rozwoju społeczno-gospodarczego Zespołu Staromiejskiego. Rada, złożona z ludzi tworzących inicjatywy społeczne w mieście, wygenerowała wiele ciekawych rozwiązań na działania ukierunkowane na rozwój, szczególnie obszarów rewitalizowanych.

Realizowane projekty

Wspieraj nasze działania!

Nasze marki społeczne

Aktualności

12 czerwca zapraszamy do Grudziądzkiego Centrum Aktywizacji Społecznej

24 maj

Artystyczny Grudziądz, Artystyczny Region

6 czerwca o 17:00 zapraszamy na wernisaż pt. „Światowy Dzień Grafika vol. [...]

22 maj

29 maja w Spichlerzu57

29 maja zapraszamy do Spichlerz57 na dwa spotkania.Dedykujemy je osobom młodym ale [...]

20 maj

WECK – Tomasz Lingo – wernisaż

29 maja w środę, godzina 19:00 zapraszamy do ArtShopu na wernisaż wystawy [...]