Dyżur w SAP
Stalowe Anioły Nagrody - Fundacja Studio M6

Fundacja Studio M6

Fundacja Studio M6 powstała w 2017 roku z potrzeby kilku osób do ratowania perły architektonicznej Torunia, kompleksu pięciu średniowiecznych kamienic, przy ulicy Mostowej 6.

Toruński zespół staromiejski, wpisany w grudniu 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO stanowi jedną z głównych atrakcji miasta. Kamienice przy Mostowej 6 ze swoją bogatą historią, tą średniowieczną i tą współczesną, potrzebowały interwencji konserwatorskiej i opieki nad ich stanem. Zespół Fundacji podjął starania w celu rewitalizacji tej części miasta poprzez reintegrację lokalnej społeczności i angażowanie mieszkańców i mieszkanek Torunia w misję tworzenia inkluzywnego i inteligentnego miasta.

W pierwszym roku działalności Fundacji dzięki dotacji z Toruńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej powołano przedsiębiorstwo społeczne i utworzono pięć miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Tym samym powstał PERS – Przestrzeń Elementów Rzeczywistości Społecznej – kawiarnia społeczna. Celem utworzenia tego miejsca było przywrócenie funkcjonalności przestrzeni na Mostowej 6 oraz stworzenie bezpiecznego miejsca pracy, które wyznacza standardy. Jako przedsiębiorstwo społeczne, zysk wypracowany z działalności, Fundacja przeznacza na inwestycje w rozwój miejsca i potencjału ludzkiego. Dzięki takiemu podejściu już w 2020 roku Fundacja otrzymała swój pierwszy Certyfikat Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w kategoriach Sukces Rynkowy oraz Najlepszy Pracodawca. Certyfikaty przyznano ponownie w 2021 i 2022 roku.

Dziś Fundacja Studio M6 prowadzi projekty animacji społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tworzy kampanie i inicjuje debaty społeczne, działa na rzecz zrównoważonego rozwoju w duchu ekonomii cyrkularnej oraz animuje i reintegruje lokalną społeczność w celu kreowania liderów i liderek zmiany. Dziś Fundacja jest również organizacją szkolącą sektor NGO oraz agencją pośrednictwa pracy.

Nasza praca skoncentrowana jest na rozwiązaniach w nurcie integratywnym – systemowym, gdzie człowiek postrzegany jest jako część systemu, w którym funkcjonuje.

Dążymy do budowania społeczeństwa świadomie wykorzystującego swoje możliwości i potencjał endogeniczny miejsc.

Poznaj nasze działania

ikona-konsultacje-bialy

Projekty

Projekty aktywizacji społeczno zawodowej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Więcej
ikona-prawo-bialy

Nagrody i wyróżnienia

Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej, Stalowe Anioły 2020, Wyróżnienie Specjalne Marszałka

Wiecej
ikona-konferencje-czarny

Usługi

Sprawdź w jakich obszarach nasze przedsiębiorstwo społeczne świadczy usługi.

Więcej

Historia

Wszystko zaczęło się od współpracy z Gminą Miasto Toruń, kiedy to Małgorzata Janas oraz Krzysztof Wachowiak, fundatorzy fundacji, zostali zaproszeni do współtworzenia Rady przy Prezydencie Miasta Torunia do spraw rozwoju społeczno-gospodarczego Zespołu Staromiejskiego. Rada, złożona z ludzi tworzących inicjatywy społeczne w mieście, wygenerowała wiele ciekawych rozwiązań na działania ukierunkowane na rozwój, szczególnie obszarów rewitalizowanych.

Realizowane projekty

Wspieraj nasze działania!

Nasze marki społeczne

Aktualności

W czwartek 7 grudnia zapraszamy na wyjątkowa wystawę

24 lis

Toruń to moje miasto

Projekt „Społeczna Agencja Pośrednictwa– po sąsiedzku” realizowany jest dzięki wsparciuprogramu Fundusz Tutaj,uruchomionego przez [...]

20 lis

VIII kongres wartości OEES 2023

W dniach 21-22 listopada po raz już trzeci wzięliśmy udział w Międzynarodowym [...]

20 lis

Porozmawiajmy o integracji

14 grudnia w kawiarni społecznej PERS spotkamy się by porozmawiać o integracji. [...]