Kawiarnia PERS powstała z potrzeby przywrócenia funkcjonalności zabytkowej przestrzeni kamienic przy ul. Mostowej 6 poprzez angażowanie lokalnej społeczności.

W pierwszym roku funkcjonowania fundacja utworzyła tu pięć miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym dzięki dotacji z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu. Tym samym, powołano przedsiębiorstwo społeczne, które dziś zatrudnia ponad 10 osób w trzech liniach: usługi gastronomiczne, usługi kreatywne, dział projektowy.  

W Fundacji działamy na rzecz różnorodności w społeczeństwie. Zależy nam na promowaniu zrównoważonego miejskiego stylu życia w połączeniu ze sztuką, kulturą oraz lokalną historią. Przede wszystkim jednak PERS ma łączyć ludzi.

Pierwszym wydarzeniem, którym PERS rozpoczął działalność był Nocny Targ Towarzyski zorganizowany 16 września 2017 roku. Tego dnia wyciągnęliśmy stare, nieużywane dywany by dać im nowe życie na podwórku przy Mostowej 6. Zaprosiliśmy również osoby i organizacje, które od początku wspierały misję fundacji. Podczas wydarzenia przez mury Mostowej przewinęło się ponad 1 000 osób!

Po takim sukcesie nie było już odwrotu. W październiku 2017 roku w kawiarni zrealizowano projekt Mikrohistorie  – osiem krótkich opowieści, pochodzących z różnych czasów. Wszystkie miały jedną wspólną cechę  – opowiedziane zostały przez torunian i torunianki związanych_ne z naszym miastem.

W grudniu 2017 roku zorganizowaliśmy Świąteczny PERS – 2. Nocy Targ Towarzyski, wydarzenie, które zatrzęsło kamienicami. Przestrzenie kawiarni na parterze wypełnione zostały stanowiskami z lokalnym rzemiosłem, sztuką, craftem, książkami, Vintage ubraniami, płytami i innymi atrakcjami. Nad kawiarnią, na jedną noc powstała Restauracja na piętrze, serwująca wegańskie potrawy zaprzyjaźnionych restauracji.

Kolejnymi wydarzeniami kreowaliśmy PERSa na miejsce spotkań towarzyskich ale nie tylko. Od stycznia 2018 r. organizowano tu Tearpop – najlepszy B4 w mieści! Od 2018 roku do PERSa zagościła również sztuka lokalnych artystów i artystek. Regularnie na ścianach kawiarni można było więc oglądać prace malarskie, plakaty, grafiki i od razu zakupić sztukę. Seria wydarzeń pod hasłem Sztuka na wynos z czasem przekształciła się w ArtShop i regularne wystawy kuratorskie organizowane w przestrzeni kawiarni. Dziś prace lokalnych artystów i artystek związanych z Mostową 6 prezentujemy również w sklepie internetowym ArtShop.

W 2018 roku odbywały się tu Pchle Targi, Targi Mody
i Vintage. Z dotacji Gminy Miasta Toruń od kwietnia zainaugurowano tu nowy cykl „Toruńskie imPERSje – most do historii”. Tym samym, razem z toruńskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami rozpoczęto 9 kwietnia 2018 r. obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Na pierwszym wydarzeniu Zbigniew Nawrocki – były Toruński Konserwator Zabytków przedstawił historię kamienic przy ul. Mostowej 6. Kolejne wydarzenia skupione były wokół historii związanych
z Toruniem.

W kolejnych latach kontynuowano organizację wystaw, wydarzeń i koncertów. PERS stał się miejscem festiwalowym i gościł w swoich murach uczestników
i uczestniczki takich festiwali jak: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, Międzynarodowy Festiwal Filmowy ToffiFest, Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd, Festiwal NADA czy imprez związanych z Toruńskim Marszem Równości.  

Dziś PERS jest jednym z najbardziej znanych i lubianych miejsc na mapie Torunia, w którym oprócz wspólnej przestrzeni do pracy w ciągu dnia znajdziecie coś dla siebie z wegańskiego menu, a wieczorem spotkacie się ze znajomymi na craftowe piwo czy legendarną już cytrynówkę.

W 2020 roku fundacja otrzymał swój pierwszy Certyfikat Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w kategorii „Sukces Rynkowy” (również w 2021 r.) oraz „Najlepszy Pracodawca” (również w 2021 r. i 2022 r.) Od stycznia 2022 roku PERS, jako przedsiębiorstwo społeczne znajduje się w międzynarodowym programie akceleracyjnym NESsT/IKEA Social Entrepreneurship i dzięki grantowi celowemu może dalej rozwijać się by tworzyć bezpieczne miejsca pracy dla osób, które powracają na rynek pracy lub dopiero rozpoczynają się w nim poruszać. 6 września 2022 roku Kujawsko-Pomorska Kapituła Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” przyznała kawiarni PERS Certyfikat Zakupu Prospołecznego. Celem certyfikatu jest rozpowszechnianie produktów i usług ekonomii społecznej, a tym samym dokonywanie przez osoby klienckie ważnych społecznie działań – takie prospołeczne zakupy pozwalają przy okazji codziennych wydatków podejmować decyzje na rzecz ludzi potrzebujących, walczących o swoją samodzielność życiową i zawodową.

Żadne historie nie oddadzą jednak klimatu PERSa. Zapraszamy do odwiedzin i śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie zawsze znajdziecie najbardziej aktualne wydarzenie, wystawy i atrakcje na Mostowej 6.

PERSteam

Zapraszamy!