13 lutego w Łodzi w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ogólnopolskie spotkanie Rozmowy bez granic, czyli jak założyć seniorsko-migrancki klub konwersacyjny. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej, w którym Fundacja Studio M6 wzięła udział i wspólnie z naszymi partnerami Fundacją Pro Omnis oraz Pszczelarium toruńskim połączyła w pary konwersacyjne 12 par polsko-ukraińskich.

Fundację reprezentować będzie Iryna Munasova, która w Toruniu pełniła rolę koordynatorki oraz Agnieszka Walczak (Pszczelarium toruńskie). Iryna i Agnieszka stworzyły warunki dla par do bliższego zapoznania się i praktycznego wykorzystania nowej znajomości do włączenia w sieć sąsiedzką i społeczną miasta.

„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” to projekt edukacyjny, którego celem jest wsparcie organizacji i instytucji samorządowych chcących łączyć wolontariuszki i wolontariuszy 60+ oraz uchodźczynie i uchodźców poprzez konwersacje w języku polskim.

Część z uchodźczyń i uchodźców planuje pozostać w Polsce dłużej i buduje tu swoje życie – pracują, korzystają z edukacji, ze służby zdrowia, z kultury. Ważne jest stworzenie warunków, by mogli czuć się u nas możliwie najlepiej i bezpiecznie.

Ułatwieniem tego procesu jest tworzenie relacji z Polkami i Polakami w lokalnych społecznościach – także poprzez naukę języka polskiego.

Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów nauki języka osób dorosłych są konwersacje 1 na 1. W realizację projektu zaangażowało się 11 podmiotów z całej Polski – organizacji pozarządowych, instytucji kultury i innych, które dotychczas połączyły 121 seniorów i seniorek – wolontariuszy i wolontariuszek z 121 osobami z doświadczeniem migranckim czy uchodźczym tworząc 121  par konwersacyjnych.

Projekt realizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w partnerstwie z Polskim Forum Migracyjnym.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.