Fundacja Studio M6 w dniu 21 marca otrzymała decyzję o przyznaniu dodatkowych środków w wysokości 10 000 USD na kontynuację projektu Społeczna Agencja Pośrednictwa – po sąsiedzku. Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu naszego wniosku o dodatkowe wsparcie możemy do końca września 2024 r. utrzymać kluczowe stanowisko Specjalistki ds. pośrednictwa w naszej innowacji. Decyzja zespołu Ashoka pozwoli na kontynuację działań bezpośrednich w Agencji w Toruniu oraz na rozwój modelu SAP i marki przedsiębiorstwa społecznego Manufaktura M6.

Projekt Społeczna Agencja Pośrednictwa – po sąsiedzku realizowany jest od sierpnia 2023 r.

Dzięki pozyskanemu grantowi w programie „Fundusz Tutaj” (Ścieżka Programy) w siedzibie SAP zostało uruchomione:
poradnictwo obywatelskie, pośrednictwo pracy, pomoc w najmie mieszkań, asystentura w składaniu dokumentów o legalizację pobytu, pomoc w e-formularzach, i wszelkich innych sprawach.
Prowadzimy tu punkt informacyjny. Tym samym siedziba Agencji w ramach projektu stała się miejscem świadczenia usług w modelu „jednego okienka”. Dzięki rozwinięciu współpracy z innymi organizacjami w Toruniu nastąpił nieformalny podział pracy między NGO w Toruniu.
Inne organizacje wysyłają do nas osoby szukające wsparcia na rynku mieszkaniowym i pracy.


Od września do końca lutego przeprowadziliśmy dzięki współpracy z Fundacją Współpracy Międzynarodowej Polsko-Ukraińskiej „FREE DOM” 113 godzin indywidualnej pomocy psychospołecznej. Łącznie skorzystało z niej 45 osób.


W siedzibie SAP stworzyliśmy zaplecze socjalne oraz dostosowaliśmy miejsce do potrzeb OzN. Zaplecze służy do obsługi warsztatów i podniosło standard pracy dla Iryny, Svitlany, Olgi, Mariusza, Krystiana, Artura, Evgeniiego, Katii, Oleny i innych osób współ-używających przestrzeni.


W okresie od 1.08.23 r. do dnia 8.03.24 r. 193 osoby zgłosiły się do agencji (zakładaliśmy 100) w celu uzyskania wsparcia, były to głównie kobiety w wieku 30-64 lat. 9% stanowiły osoby w wieku 65+; 81% w wieku 30-64; 10% 29 lat i młodsze. 17% stanowili mężczyźni. Część z nich przychodziła wielokrotnie. Widziały w Irynie i miejscu punkt wsparcia, również w podejmowaniu różnych decyzji, szukały porady, gdy nie miały nikogo innego z kim mogą porozmawiać. Nie zawsze te osoby chciały skorzystać z pomocy psychologicznej. Cały czas przychodzą nowe osoby, są tu również odsyłane osoby przez inne organizacje. W SAP funkcjonuje również infolinia. Korzystają z tej formy również osoby spoza miasta i województwa, zdążają się telefony z Ukrainy w celu uzyskania informacji.


W pracowni krawieckiej Manufaktur M6 zatrudnione/oddelegowane zostały dwie osoby w ramach projektu: Olga Saraniuk, konstruktorka odzieży, która jest opiekunką praktykantki Svitlany Timchenko. Ich zadaniem jest rozwój usług i oferty pracowni, tym samym tworzą swoją przestrzeń do pracy. W związku z rozwojem usług Manufaktury wykorzystujemy część pożyczki (0%) pozyskanej w marcu 2024 r. z Fundacji NESsT w programie NESsT/IKEA Social Entrepreneurship na zakup dodatkowej maszyny do produkcji (ok. 3000 zł). W ramach programu Przedsiębiorstwo Społeczne + (09-12.23 r.) przeznaczyliśmy łącznie 6 752,20 zł na reklamy Manufaktury w sieci Google oraz w lokalnym Radio (grudzień 2023 r.). Zauważamy stały wzrost zainteresowania usługami krawieckimi. Dzięki projektowi i środkom grantowym jest to rosnąca linia biznesowa przedsiębiorstwa w całości prowadzona przez osoby z doświadczeniem migracji. Od marca 2024 r. do zespołu projektowego dołączył Evgenii, który zajmie się m.in. prowadzeniem mediów społecznościowych Manufaktury i promocją marki.

Ponadto przeprowadziliśmy serię warsztatów w formie stacjonarnej i online. Tematy poruszane to: działalność nierejestrowana, zakładanie działalności gospodarczej, ubezpieczenia społeczne i podatki, prawo pracy, biznes plan, rozliczanie PIT, składanie wniosku o legalizację pobytu, zakładanie przedsiębiorstwa społecznego. Jedno ze spotkań odbyło się z animatorkę Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. W warsztatach do tej pory udział wzięły 45 osób.


Uruchomiliśmy również warsztaty integracyjne. 7 grudnia ruszyło pierwsze spotkanie między osobami z Ukrainy i z sąsiedztwa. Wspólnie z Stowarzyszeniem OSNOVA przeprowadziliśmy warsztat tworzenia dekoracji świątecznych z masy porcelanowej. Kolejne w styczniu – dekorowanie pierników prowadzone przez jedną z uczestniczek mentoringu i warsztatów prowadzonych przez Artura. W lutym odbył się warsztat Kaligrafii, przeprowadzony przez Kasię, wolontariuszkę Fundacji Studio M6 i OSNOVA (pedagożka z Polski).

Osobom zgłaszającym się do Agencji oferowane były rozmowy z mentorami: Arturem Kanieckim oraz Mariuszem Godlejewskim. Artur pracuje indywidualnie z osobami, które chcą rozwijać biznes, np. przedszkole, klub młodzieżowy, cukiernia, kawiarnia, szwalnia, food truck, usługi psychologiczne.
Mariusz pracuje głównie z dwoma osobami, które założyły w kwietniu 2023 r. Fundację Free Dom i prowadzą wsparcie psychologiczne. To również organizacją, która w ramach projektu świadczy pomoc psychospołeczną. Dzięki tej pracy udało się skonsultować i złożyć kilka projektów o dofinansowanie i rozszerzenie działalność organizacji. Pozyskaliśmy środki na łączną kwotę 82 550 zł.

W ramach realizacji projektu podpisaliśmy nowe porozumienia partnerskie z Stowarzyszeniem OSNOVA oraz Fundacją Dobra dla Dobra. Kontynuowaliśmy współpracę z Fundacją Kosmos, prowadzącą Centrum Integracji ŁĄCZNIK, Fundacją FREE DOM oraz Fundacją EMIC. Dzięki rozwojowi naszego ekosystemu wokół Społecznej Agencji Pośrednictwa mogliśmy złożyć projekt w II naborze „Funduszu Tutaj” i z organizacjami partnerskimi zaadresować potrzeby społeczności ukraińskiej w Grudziądzu. Więcej informacji tu: https://www.studiom6.pl/aktualnosci/mamy-to/

Dodatkowe środki w ramach przedłużenia projektu Społeczna Agencja Pośrednictwa – po sąsiedzku zostaną przeznaczone na dedykowany kurs języka polskiego dla Iryny, Olgi i Svitlany oraz utrzymanie stanowisk pracy w celu dalszego rozwoju zawodowego oraz usług przedsiębiorstwa społecznego i naszej innowacji.

Realizacja powyższych działań możliwa jest dzięki grantowi w programie „Fundusz Tutaj”, uruchomionego przez Ashoka, przy wsparciu Google.org.