23 marca łączymy potencjał organizacji pozarządowych w animacji mieszkańców i mieszkanek naszego Regionu z narzędziem partycypacji jakim są budżety obywatelskie stosowane przez wiele gmin w województwie.

Podczas spotkania konsultacyjnego z NGO w Grudziądzu (29.01) jednym z potencjalnych narzędzi zgłaszanych przez organizacje do podnoszenia ich znaczenia i wpływania na lokalną społeczność oraz współpracę z gminą jest budżet partycypacyjny miasta. W Grudziądzu nabór wniosków w tym roku przypada na marzec (11-25.03). Jest to jeden z pierwszych w województwie.

Na spotkaniu sieciującym dla organizacji pozarządowych i przedstawicieli gmin na przykładzie Grudziądza porozmawiamy o Budżecie Obywatelskim jako sposobie na podnoszenie poziom współpracy gminy i NGO w aktywizacji społecznej i partycypacji mieszkańców i mieszkanek miast.

zobacz relację z wydarzenia:

Zapraszamy do udziału nie tylko organizacje pozarządowe zainteresowane i pracujące w obszarze partycypacji, ale przede wszystkim mieszkańców i mieszkanki gmin zainteresowanych włączeniem się w tworzenie budżetów partycypacyjnych.
Spotkanie poprowadzą osoby z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju (PZR). Misją Fundacji jest wspieranie samorządów w zarządzaniu strategicznym, którego podstawą jest zrównoważony rozwój, prowadzący do podniesienia jakości życia mieszkańców i mieszkanek:
„Wspólnie z władzami miasta, jego mieszkańcami i przedsiębiorcami szukamy rozwiązań tworzących przyjazne, bezpieczne i dobrze prosperujące miasto, w którym ludzie chcą żyć i pracować”.
Do spotkania zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki gminy-miasto Grudziądz, z którymi m.in. porozmawiamy o dobrych praktykach.
Agenda:
10:00-10:30 rejestracja i śniadanie sieciujące
10:30-12:00 rozmowa o Budżecie Obywatelskim. Czym jest? Jakie spełnia cele? Dobre praktyki z Regionu.
12:00-12:20 przerwa na kawę i ciacho
12:20-13:50 Wymiana doświadczeń w realizacji BO, w tym rola NGO w BO.
13:50-14:30 przerwa lunchowa
14:30-16:00 praktyka pisania i składania wniosków, propozycje mieszkańców i mieszkanek
16:00-17:00 sieciowanie

LUB
mailowo
telefonicznie (+48) 786 020 704
osobiście:
Społeczna Agencja Pośrednictwa, ul. A. Mickiewicza 112, Toruń;
Grudziądzkie Centrum Aktywizacji Społecznej „Spichlerz57”, ul. Spichrzowa 57, Grudziądz.

Poniżej znajdziesz rozmowę z Aleksandrą Zemke (Prezeską Smilemundo, Barcelona) z naszego wrześniowego spotkania sieciującego w ramach programu.
W rozmowie poruszamy m.in. kwestie budżetów obywatelskich i partycypacji mieszkańców i mieszkanek oraz NGO w tworzeniu polityki społecznej miast.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu SZKOLIMY NGO, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
NOWEFIO na lata 2021-2030.