Nasza organizacja partnerska Fundacja Emic oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu zapraszają na spotkanie dotyczące Ośrodka Dla Cudzoziemców w Grupie, które odbędzie się 5 marca w Centrum Kultury w Świeciu, w godzinach 10:00 – 14:00.   

Celem spotkania jest rozmowa o tym jak społeczeństwo lokalne, może wesprzeć mieszkańców i mieszkanki Ośrodka w budowaniu nowego życia w Polsce. Cudzoziemcy mieszkający w Ośrodku, mają 60 dni na jego opuszczenie od dnia otrzymania pozytywnej decyzji. Oznacza to, że osoba w tym czasie powinna znaleźć pracę, wynająć mieszkanie i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności administracyjnych. Dla wielu osób jest to nie wykonalne, a odpowiedzialność za wspieranie osób delegowana jest na samorząd lokalny, pracowników ośrodka oraz organizacje pozarządowe.   

Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się co lokalne społeczeństwo może zrobić, aby ułatwić start mieszkańcom i mieszkankom Ośrodka w Grupie jeszcze na etapie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i bycia pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców.   

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić zgłoszenie dostępne pod linkiem: https://forms.office.com/e/H0CiQD7L7Z   

Spotkanie poprowadzone zostanie przez Fundację Emic i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.   

Data: 05.03.2024r (wtorek)  

Godzina: 10:00 – 14:00  

Adres: Centrum Kultury w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139, 86-100 Świecie  

Ramowy Program:   

10:00 – 10:30 – przedstawienie programu i przywitanie osób uczestniczących  

10:30 – 11:15 – migracje w regionie – kontekst ogólnopolski i regionalny  

11:15 – 11:30 – przerwa kawowa  

11:30 – 12:30 – dobre praktyki – krótkie wystąpienia osób które angażują się we wsparcie osobom z doświadczeniem uchodźczym  

12:30 – 13:45 – rozmowa z przedstawicielami migrantów i migrantek, organizacji pozarządowych, osób które na własną rękę podejmują działania wspierające, lokalnych władz oraz osób pracujących w instytucjach publicznych.   

13:45 – 14:00 – zakończenie spotkania  

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Społeczne mosty – wzmocnienie osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.” Projekt finansowany przez Google.org w ramach programu Funduszu Tutaj realizowanego przez Ashoka w Polsce.