W dniach 22-23 listopada, odbyło się VII Kujawsko-Pomorskie Forum Pomocy Społecznej pn. „Z GŁOWĄ W CHMURACH CZY POD WIATR – CZYLI O WYZWANIACH DLA POLITYKI SPOŁECZNEJ”. Wydarzenie objęte było Patronatem Honorowym Marszałka  Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego. Spotkanie stało się miejscem do dyskusji na temat bieżących wyzwań polityki społecznej, wymiany doświadczeń, podsumowania projektów organizacji pozarządowych.

Deinstytucjonalizacja, usługi społeczne, superwizja, to tylko niektóre z haseł, które wybrzmiały podczas konferencji. 

Jednym z najważniejszych wątków poruszanych na panelu: „Partycypacyjne działania na rzecz rozwoju lokalnych usług społecznych pod kątem wykorzystania narzędzi CUS” były usługi społeczne. Specjaliści starali się przekazać, że polityka społeczna nie jest wyłącznie kosztem, a strategia ich realizacji powinna istnieć poza podziałami politycznymi. Bazując na dowodach naukowych, rozwijając nowe profesje społeczne jesteśmy w stanie sprostać nadchodzącym wyzwaniom nowej polityki społecznej, to m.in. wyzwania klimatyczne i pandemiczne. Koszty pandemii, nie tylko materialne, nie maleją.

Podczas sesji 1: „O istocie zmian w polityce społecznej” eksperci zauważyli również pozytywy, chociażby emancypacja kobiet, co skutkuje zmianą modelu rodziny. Rosną aspiracje Polaków, jako społeczeństwo chcemy mieć większe kwalifikacje, poszerzać swoją wiedzę. 

Nowe pokolenia “dobrobytu”, czyli tzw. generacje Z i SMART kierują się innymi wartościami niż ich poprzednicy, co również musi być wzięte pod uwagę.

Podjęta została również rozmowa na temat badań prowadzonych przez Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej z całego kraju, to m.in.: Zielona Góra, Łódź, Szczecin.
 

Drugi dzień Forum poświęcono praktykom i praktyczkom pomocy społecznej. Po części wspólnej odbył się panel “Regionalna polityka społeczna” kierowany do osób pracujących w ROPS oraz “Mieszkania ze wsparciem”. W tej drugiej brał udział Prezes Zarządu Fundacji Artur Kaniecki prezentując historię i potrzebę Społecznej Agencji Pośrednictwa oraz realizacji projektu “Porozmawiajmy o najmie społecznym”

Nagranie jego wypowiedzi możecie obejrzeć tutaj:

Pełna relacja z Forum dostępna na stronie organizatora https://www.rops.torun.pl/1604-vii-kujawsko-pomorskie-forum-pomocy-spolecznej-relacja-z-konferencji