Z inicjatywy Domu Polsko-Ukraińskiego prowadzonego przez Fundację Dobra dla Dobra oraz toruńskich organizacji działających na rzecz Ukrainy 24 lutego 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przeszedł Marsz Solidarności z Ukrainą. Dzień wcześniej organizatorzy wydarzenia spotkali się na konferencji prasowej by porozmawiać o wyzwaniach ostatnich lat, bieżących potrzebach i planach na przyszłość. Relacja z konferencji TV TORUN i Radio PIK (Relacja Moniki Kaczyńskiej) poniżej.

W Marszu Solidarności udział wzięli m.in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Obaj, w imieniu mieszkańców i mieszkanek miasta oraz województwa wyrazili słowa wsparcia i zapewnienia o kontynuacji działań pomocowych na rzecz Ukrainy i osób, które swój nowy lub tymczasowy dom znalazły w naszym mieście.

Nasza solidarność, którą okazaliśmy przed dwoma laty, miliony Ukraińców, którzy znaleźli w naszych domach, prywatnych, nie tylko w hotelach, schroniskach dach nad głową. Ta solidarność nie może wygasnąć. My musimy wciąż ją utrzymywać i rozniecać. To dzisiejsze spotkanie ma wtedy sens, kiedy rzeczywiście ten apel stąd popłynie do tysięcy, milionów Polaków, którzy na nowa muszą wznowić w sobie tą wielką empatię i wielkie zaufanie do wartości, o które sami walczyli, w które wierzyli, i wciąż wierzymy.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Panie i Panowie, drogie dzieci, wszyscy którzy jesteście z nami tutaj w Toruniu, którzy przybyliście z Ukrainy. Pamiętajcie. To jest dobre miasto, dobrych ludzi, w którym możecie czuć się bezpiecznie. I to miasto zawsze będzie dla Was otwarte. Jesteście nami. Jesteście torunianami i toruniankami.

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

Tego dnia do Torunia przyjechała „Flaga Życia” z Żytomierza w Ukrainie. Flaga została ewakuowana z miasta by teraz w ramach objazdu po miastach i krajach Europy kontynuować misję podtrzymywania płomienia nadziei na zwycięstwo Ukrainy.