Projekt „Społeczna Agencja Pośrednictwa
– po sąsiedzku” realizowany jest dzięki wsparciu
programu Fundusz Tutaj,
uruchomionego przez Ashoka.

W ostatnich miesiącach i tygodniach skupiamy swoją pracę na działaniach bezpośrednich i podnoszących rezyliencję – czyli odporność – osób, dla których rozwijamy Społeczną Agencję Pośrednictwa (SAP).

W ramach projektu „Społeczna Agencja Pośrednictwa – po sąsiedzku” realizowanego w agencji dzięki wsparciu programu „Fundusz Tutaj”, uruchomionego przez Ashoka w Polsce przygotowaliśmy trzy spoty, w których zobaczysz Olgę, Samirę i Irynę. Osoby z doświadczeniem migracji, które w Toruniu zmieniają świat na lepszy swoją codzienną pracą.

W naszym mieście od 24 lutego 2022 r. przybyło tysiące nowych mieszkańców i mieszkanek. Do 31.10.2023 r. w Gminie wydano 7 014 numerów PESEL ze statusem UKR (dane Urzędu Miasta z 31.10.23 r.) Status UKR uprawnia obywateli Ukrainy do legalnego pobytu w Polsce do 4 marca 2024 r.(stan na listopad 2023 r.).

To nasi nowi sąsiedzi i sąsiadki, dla których Toruń stał się domem. Pracujemy koło siebie, a nasze dzieci chodzą razem do szkoły. W pierwszych miesiącach 2022 r. mieszkańcy i mieszkanki Torunia w wielkim ruchu społecznym pokazali_ły solidarność z narodem ukraińskim. Dziś, udostępniamy wspólne dobra osobom, które przybyły do naszej społeczności. Integrujemy się ale też ciągle poznajemy.

W toruńskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczy się łącznie 1 298 dzieci (dane Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia z dnia 15.11.2023 r.). Toruń też jest ich domem. Jak zatem możemy wspólnie zmieniać nasze miasto wykorzystując potencjał i doświadczenie nowo przybyłych osób?
O tym m.in. chcemy porozmawiać podczas spotkania 14 grudnia. Więcej informacji znajdziesz tu: https://www.studiom6.pl/aktualnosci/porozmawiajmy-o-integracji/
Poznaj nasze bohaterki:

Poznaj Olgę, która na co dzień pracuje w Manufaktura Mostowa 6, naszej pracowni krawieckiej na Bydgoskim Przedmieściu (ul. A. Mickiewicza 112). Razem z Svitlaną szyje, przerabia, poprawia i poddaje upcyklingowi materiały i ubrania, nadając im drugiego życie. Olga w swoich fachu jest profesjonalistką, a jej konstrukcje i projekty zdobyły już fanów i fanki nie tylko w naszym mieście.

Poznaj Irinę, która na co dzień pracuje w Centrum Integracji ŁĄCZNIK, prowadzonym przez Fundację KOSMOS. Irina w ŁĄCZNIKU jest opiekunką dzieci, które w centrum znalazły miejsce do integracji, zabawy, nauki i rozwoju. Irina ma ponad 35 letnie doświadczenie pracy z dziećmi z Odessy (Ukraina). Jest zarówno kochana przez dzieciaczki, jak i rodziców, którym pomaga w opiece gdy oni odbywają swoje zajęcia, np. nauki języka polskiego.

Poznaj Samirę, która na co dzień pomaga w Fundacja Dobra dla Dobra, prowadzącej m.in. Dom Polsko-Ukraiński w Toruniu oraz punkt pomocowy dla osób uchodźczych.
Samira jest również specjalistką ds. cudzoziemców i od kilku lat zajmuje się pomocą w procesie legalizacji ich pobytu i pracy.

Obejrzyj spoty!
Podziel się nimi!

#Toruńtomojemiasto