31 marca zakończyliśmy realizację projektu Razem Warto / Разом воно того варте w programie Wspieramy Ukrainę.

Od 1 listopada 2022 r. w Społecznej Agencji Pośrednictwa prowadziliśmy bezpłatne pośrednictwo pracy, pomoc w znalezieniu mieszkania, punkt informacyjny dla osób z Ukrainy, które na skutek działań wojenny na terytoriom tego kraju znalazły się w Toruniu. Projekt obejmował również serię 22 warsztatów integracyjnych oraz indywidualna psychoterapię dla osób zainteresowanych tą formą wsparcia.
Realizacją projektu w SAP zajęła się Irina Munasova, specjalistka ds. pośrednictwa, która od pierwszych dni eskalacji działań wojennych w lutym 2022 r. rozpoczęła bezpośrednią pomoc osobom przybywającym do Torunia. Od 17 marca Irina już w nowej roli w Fundacji rozpoczęła prace w SAP.

Od listopada 2022 r. do marca 2023 r. w SAP w ramach projektu zarejestrowały się 123 osoby z Ukrainy, z czego 64 zgłaszały się do SAP wielokrotnie z różnymi sprawami. W projekcie współpracowaliśmy z Centrum Integracji Łącznik, prowadzonym przez Fundację KOSMOS.

41 osobom udało się znaleźć pracę, m.in. jako: kierowca, opiekunka nad starszą osobą, opiekunka dziecięca, pomoc nauczyciela, magazynier, pracownik produkcji, operator, maszyn, sprzedawcy, sprzątaczka, pracownik w call-center, rekruter, stażystka, elektryk.

Świadczona bezpłatnie pomoc w ramach projektu nie sprowadzała się tylko do znalezienia pracy, ale także pomocy w:

wypełnianiu dokumentów (PIT, złożenie wniosku o niepełnosprawność, karta kierowcy);

pomoc w przygotowaniu CV;

udzielanie informacji (np.: jak można zapisać dzieci do przedszkola, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji w szkole);

pomoc w rejestracji w Urzędzie Pracy;

pomoc tłumaczenia u lekarza, potencjalnego pracodawcy, właściciela mieszkania (przy obejrzeniu mieszkania);

kierowanie na projekty aktywizacji zawodowej do innych organizacji;

organizacja warsztatów integracyjnych (ponad 60 osób skorzystało z tej formy aktywności);

W tym samym czasie 36 osób zwróciło się do SAP o pomoc w znalezieniu mieszkania, 21 z nich udało się pozyskać stałe zamieszkanie.

W trakcie trwania projektu oferowaliśmy również pomoc psychologiczną. Na indywidualne poradnictwo zgłosiło się 47 osób. Wiele z nich przyszło tylko raz lub dwa razy, aby rozładować krytyczny stres. Wiele osób przychodziło regularnie co tydzień, ponieważ trzeba było wykonać z nimi bardziej dogłębną pracę. Osoby korzystające przychodziły z problemami apatii, stresu pourazowego, ataków paniki, niepewności, problemów z komunikacją, różnych traum, problemów z relacjami. Było wiele przypadków, gdzie osoby odkładały swoje życie na później, czekając na powrót do domu i czuły się z tego powodu cały czas apatyczne_ni. Zdarzały się też przypadki, że osoby korzystające przepracowywały traumatyczne sytuacje jeszcze sprzed wojny, np.: śmierć rodziców, dzieci, krewnych. W wyniku pracy osoby nauczyły się radzić sobie z atakami paniki, pracowały z objawami stresu, zaczęły posuwać się do przodu z planem na przyszłość, przepracowały wewnętrzny opór przed zmianą.
Beneficjentki miały zauważalną poprawę stanu emocjonalnego i komunikacji, ustały ataki paniki, stały się spokojniejsze, rozumiały czego chcą, zaczęły podejmować kroki w kierunku realizacji swoich celów.
Zastosowane techniki pracy obejmowały: zadawanie pytań, zbliżenie się do wypowiedzi klienta, zachęcanie i uspokajanie, odzwierciedlanie treści, pozytywna parafraza, odzwierciedlanie uczuć i emocji, refleksja, techniki oddziaływania psychokorekcyjnego, technika pięciu palców, różne techniki oddechowe, technika kontemplacji, wsparcie psychologiczne, bogate pauzy, prowokowanie, ujawnianie siebie.

Wsparcie psychologa zapewnione było również podczas warsztatów integracyjnych. Kacper Śliwiński związany z Fundacją od stycznia 2022 r. przygotował wspólnie z Anią Lamers (Fundacja Kosmos) serię 22 spotkań. Łącznie 68 indywidualnych osób wzięło udział w spotkaniach integracyjnych, niektóre z nich wielokrotnie. Poniżej znajdziesz relacje Kacpra z każdego z nich oraz kilka zdjęć z realizacji projektu.

Warsztaty-Razem-Warto

Projekt Razem Warto / Разом воно того варте jest finansowany w ramach Programu „Wspieramy Ukrainę”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Wartość finansowania 49 900,00 zł

Koordynator projektu: Mariusz Godlejewski

; (+48) 786 020 704

okres realizacji: 01.11.2022 r. – 31.03.2023 r.