fot. Katarzyna Podgórska Dziewiątkowska

2 kwietnia wspólnie z Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Ogólnoświatowe wskaźniki występowania autyzmu podawane przez WHO za 2012 r. mówią o 1 dziecku z autyzmem na 160 dzieci (0,6%). W Stanach Zjednoczonych Raport CDC za 2016 r. podaje średnią częstotliwość ASD 18.5 na 1,000 (jedno na 54) dzieci w wieku 8 lat.*

Z roku na rok diagnozowanych jest coraz więcej osób ze spektrum autyzmu w różnym wieku i wzrasta skala niezaspokojonych potrzeb grupy osób z niepełnosprawnością z powodu autyzmu.

Najczęściej osoby ze spektrum, a zwłaszcza dzieci, są w stanie rozwijać swoje talenty i pasje ze wsparciem ze strony dorosłych w przyjaznym, ustrukturalizowanym otoczeniu.

Dopiero w życzliwym i dobrze dostosowanym środowisku mogą prawdziwie rozwinąć skrzydła i ujawnić swój ukryty potencjał.

W Toruniu (Mój Toruń), takie środowisko tworzy właśnie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem (Spoza W Toruniu).

Stowarzyszenie uruchamia w maju #domniebieskichserc i wprowadza do naszego miasta kolejną innowację społeczną z potencjałem skalowania.

2 kwietnia w Galerii Copernicus wspólnie wystawiliśmy się z SPOZA. Osoby, które chciały wesprzeć działania Stowarzyszenia mogły zakupić specjalne torby wykonane w naszej pracowni sitodruku lub zakupić niebieskie bluzy z upcynklinowego polaru uszyte w Manufaktura Mostowa 6.
O 13:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika wspólnie zrobiliśmy zamieszanie!

Poniżej znajdziesz galerię zdjęć wykonanych dla Stowarzyszenia przez Katarzynę Podgórską Dziewiątkowską.

*dane z informatora Fundacja SYNAPSIS: https://synapsis.org.pl/wp-content/uploads/2020/12/Broszura-informacyjna-SPEKTRUM-AUTYZMU.-Podobni-rozni.pdf?fbclid=IwAR3KPhtZmiaCibO5NgZjxZO2DcuZ5RsqSU9ouwdOqbjWWIHyUzqy5BpRczU (dostęp 3.04.2023 r.)