
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Szukamy wolontariuszy i wolontariuszek z Polski w wieku 60+, którzy/które chcą pomóc w nauce języka polskiego osobom z Ukrainy.
Zapewniamy pomoc, miejsce do spotkań i materiały edukacyjne.
Zgłoś się dziś po więcej informacji:
e-mail:
tel.: (+48) 579 262 978
„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” to projekt edukacyjny, którego celem jest wsparcie organizacji i instytucji samorządowych chcących łączyć wolontariuszki i wolontariuszy 60+ oraz uchodźczynie i uchodźców poprzez konwersacje w języku polskim.
Część z uchodźczyń i uchodźców pozostanie w Polsce dłużej i buduje tu swoje życie – pracują lub szukają pracy, korzystają z edukacji, ze służby zdrowia, z kultury. Ważne jest stworzenie warunków, by mogli_ły czuć się u nas możliwie najlepiej i bezpiecznie. Ułatwieniem tego procesu jest tworzenie relacji z Polkami i Polakami w lokalnych społecznościach – także poprzez naukę języka polskiego. Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów nauki języka osób dorosłych są konwersacje 1 na 1. W latach 2019-2022 Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” wspólnie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne przeprowadziło w praktyce pomysł konwersacji seniorów i uchodźców/migrantów, który sprawdził się świetnie.
W ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny te dwie organizacje przygotowały ogólnopolski projekt, w który zaangażowanych zostało 12 organizacji z różnych regionów kraju:
Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja;
stowarzyszenie Multi.Art;
Stowarzyszenie im. Jerzego Turowicza;
Fundacja PCKK Edukacja i Rozwój;
CENTRUM KULTURY W POLKOWICACH;
Fundacja Pro Omnis;
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. K. Prusa w Rybniku;
Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku;
Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiaszowie;
Subvenio Fundacja Interwencji Kryzysowej i Pomocy Psychologicznej;
Muzeum Miasta Gdyni;
Fundacja Karuzela Aktywności.
Poznaj osoby, które w swoich społecznościach będą koordynowały projekt, którego celem jest połączenie w pary co najmniej 100 osób z Ukrainy i 100 osób z Polski.












