Fundacja Studio M6 oraz Stowarzyszenie 553 zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich w latach 2015 – 2021, cenionym prawnikiem, autorem wielu publikacji naukowych i książek z zakresu prawa, a zwłaszcza z zakresu praw człowieka.

Spotkanie z prof. Adamem Bodnarem odbędzie się we wtorek 11 października o godz. 17.30 w Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance.

Adam Bodnar, urodzony w 1977 roku w Trzebiatowie, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. W 2006 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego. W 2019 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W latach 2004-15 był związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu.

Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r, zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich przez Klub Parlamentarny SLD i posłów niezależnych, a także przez Klub Parlamentarny PO. Sejm RP powołał go na tę funkcję 24 lipca 2015 r., a 7 sierpnia 2015 r. Senat RP zatwierdził ten wybór. Następnie Wysoka Izba 9 września 2015 r. przyjęła jego ślubowanie. Jego kadencja zakończyła się w ubiegłym roku.

W 2016 r. otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Również w 2016 roku otrzymał od Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (Central European University) Alumni Impact Award. W 2018 r. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i jego Biuro zostali odznaczeni norweską Nagrodą Rafto przyznawaną obrońcom praw człowieka na świecie. Dwa lata temu został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Legii Honorowej, czyli najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie, w tym samym roku otrzymał też m.in. nagrodę „Pontifici”, przyznaną przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa oraz książek. Ostatnia z nich ukazała się wiosną tego roku. To wywiad-rzeka, który z profesorem przeprowadził Bartosz Bartosik. Tytuł tej pozycji „Nigdy nie odpuszczę” to jednocześnie hasło przewodnie spotkania autorskiego z prof. Adamem Bodnarem, organizowanego przez Stowarzyszenie 553 oraz Fundacja Studio M6.

ZAPRASZAMY!